O čem přemýšlím, když přemýšlím při běhání

30.06.2025

(Podobnost s názvem jedné z knih od Harukiho Murakamiho je čistě náhodná – mimochodem je to jeho jediná kniha, kterou jsem nedočetla, a to jsem některé z nich četla 2x).

Chodím běhat, běhám běhat, běhám... Je tomu asi rok, co jsem se na běhání dala. Běhám nepravidelně, bez plánu a bez debat o dost méně často, než bych si přála. Uběhnu obvykle do 5 km, tepovku mám šílenou a v poslední době opěvovaná zóna 2 mi moc neříká. 

Když jsem běhat začínala, tak jsem nosila sluchátka. Říkala jsem si, že to bude hrozná nuda, a  aspoň si zkrátím čas podcasty. Protože si půjčuju sluchátka od manžela, tak se mi několikrát stalo, že jsem je našla vybité nebo nenašla vůbec. Postupně jsem začala běhat bez nich..

A právě v ten moment se začaly dít divy.

Při běhání si myšlenky žijou svým vlastním životem. Mám pocit, že s tempem pohybu se přímo úměrně zvedá tempo myšlenkové činnosti.

  • Objevují se řešení problémů.
  • Objevují se nápady.
  • Objevují se nové vhledy.
  • Přicházím na možnosti pokračování s konkrétními klienty.
  • Přicházím na inspiraci k tvorbě.
  • Docvaknou mi různé životní momenty.

Dneska jsem byla běhat a měla jsem asi 38 skvělých myšlenek. Problém je, že domů jsem si odnesla už jen 3. To vzbuzuje otázku, jestli ten zbytek byl tak skvělý, ale věřím, že jo!

Není tomu tak dávno, co jsem se bavila s jedním klientem o potenciální díře na trhu. O aplikaci pro hodinky, které by byly schopny tyhle myšlenky (ve vyřčené podobě) zaznamenávat a rovnou převádět do textové podoby. Ano, dalo by se běhat se záznamníkem a pak to přepisovat nebo prohnat AI, ale to už máme celkem komplikovaný proces. Zmíněný klient se dokonce snažil udělat nějaký plugin do hodinek, ale bylo složité se k tomu proklikat a nejspíš to nefungovalo tak, jak mělo.

Dnes jsem to udělala tak, že jsem se toho snažila co nejvíc udržet v hlavě (což není ideální) a hned po doběhnutí jsem sedla k PC a vypustila do wordu hesla, která mi měla jednotlivé vhledy připomenout. A teprve pak jsem si dala v klidu sprchu.

Když jsem měla čas si k tomu sednout a jednotlivé body rozepsat. Psaní je mimochodem taky skvělý pomocník pro nápady a řešení problémů, miluju i deníky, ale potýkám se s jedním zásadním problémem. Tempo psaní není tak rychlé, jako tempo myšlenek. Když píšu v ruce, tak ve snaze držet krok škrábu tak, že absolutně netuším, co jsem napsala a nedostanu se do hloubky, jakou bych potřebovala.

Ale zpátky k běhu. Koketuju s mindfulness. Už dlouho. Doporučovala bych ho klientům i dalším lidem na potkání (ok, vím, že to není pro každého..). Věřím, že má velký potenciál. ALE. Tak nějak si říkám, že to, co dělám a oceňuji u běhu je kontramindfull. Nebo není? Já si těch myšlenek všímám, nechávám je plout a občas si něco chytnu. Ale přítomně si u toho nepřipadám vůbec. Což asi nevadí. Je lepší nesnažit se zkrotit hurikán, ale nechat ho být tím, čím je. Mindfulness si můžu nechat pro vzácné chvíle klidu a při běhání si ujíždět na tomto potenciálu.

Pokud se topíte v nějakém problému, chybí vám inspirace nebo něčemu nerozumíte, nechte to být a běžte se proběhnout. Třeba se pohnete! A třeba ne v tom konkrétním problému, ale v něčem jiném. Klíčem je nechat myšlenky volně plout.


A pokud vám tyto benefity nestačí, v poslední době mě zaujala data ukazující, jaké má běhání vliv na depresi.

Aerobní cvičení snižuje příznaky deprese srovnatelně s antidepresivy

16 týdnů aerobního cvičení (3x týdně, 30 minut) bylo stejně účinné jako antidepresiva u pacientů se středně těžkou depresí. Po 6 měsících měli ti, kteří pokračovali v běhu, nižší míru relapsu než ti, kteří užívali jen léky.

A funguje i preventivně.

15 minut běhu denně nebo 1 hodina chůze snížila riziko rozvoje deprese o 26 %.

Jak to funguje?

Běhání zvyšuje hladinu endorfinů a BDNF (brain-derived neurotrophic factor) – látky podporující regeneraci neuronů a dobrou náladu, snižuje hladinu kortizolu ("stresového" hormonu) a zlepšuje kvalitu spánku a sebevědomí.



Blumenthal, J. A., Babyak, M. A., Moore, K. A., Craighead, W. E., Herman, S., Khatri, P., ... & Krishnan, K. R. (1999). Effects of exercise training on older patients with major depression. Archives of Internal Medicine, 159(19), 2349–2356.

Schuch, F. B., Vancampfort, D., Richards, J., Rosenbaum, S., Ward, P. B., & Stubbs, B. (2016). Exercise as a treatment for depression: A meta-analysis adjusting for publication bias. Journal of Psychiatric Research, 77, 42–51.

Choi, K. W., Chen, C. Y., Stein, M. B., Klimentidis, Y. C., Wang, M. J., Koenen, K. C., & Smoller, J. W. (2019). Assessment of bidirectional relationships between physical activity and depression among adults: A 2-sample Mendelian randomization study. JAMA Psychiatry, 76(4), 399–408.


Pokud vám běhání a pohyb nestačí a chtěli byste na svém duševním zdraví a spokojenosti zamakat systematicky, koukněte na e-book Pět pilířů spokojenosti: Praktický průvodce duševním zdravím a spokojeným životem.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

AI do našich životů prorůstá stále víc. Zprvu se zdálo, že oblast psychoterapie nebude příliš zasažená, ale opak je pravdou. Lidé konzultují svůj psychický stav s umělou inteligencí, vytváří a "cvičí" se různé AI aplikace a chatboti. AI posílá motivační zprávy, trackuje pokrok, rozdává rady k nezaplacení, chválí, masíruje ego, vysvětluje, chápe a...

Není tomu tak dávno, co jsem si myslela, že nikdy nepromluvím na kameru. A pokud jo, tak se nepodívám na výsledek. Že nebudu mluvit před lidmi. Že nepůjdu s kůží na trh. Ve škole (střední i vysoké) jsem udělala pár manévrů, abych se vyhnula mluvení před druhými. Byla jsem z těch, kdo se raději drží vzadu, než aby byli vidět. ...

Martin je mladý muž, který se nešťastnou shodou okolností dostal do dluhů. Jednoho dne našel peněženku s nemalým obnosem peněz. Tento nález by mu pokryl splátku, která jej zrovna čekala. Martin věděl, že by mu peníze velice pomohly, ale rozhodl se vyhledat majitelku peněženky a vše vrátit.